Παρασκευή 25 Ιουνίου 2010

Φινάλε με νίκη

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε η Δάφνη τη φετινή χρονιά, καθώς στο τελευταίο της παιχνίδι νίκησε το Αιγάλεω με 97-90. Η τριάδα των Άβαλιτς (23 π., 8/8 β., 3/5 διπ., 5 ριμπ., 2 κλ.), Πέκοβιτς (18 π., 6/8 β., 6/9 διπ.) και Βασιλόπουλου (15 π., 4/4 β., 3/7 τριπ., 12 ας.), αποτέλεσε την δύναμη… πυρός της ομάδας του Αλέξη Ζαβού, η οποία είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 50-42, με το μαχητικό Αιγάλεω όμως να μην εγκαταλείπει το ματς, έχοντας κορυφαίο τον Καράβολα (16 π., 6/10 διπ.). Η Δάφνη πάτησε… γκάζι στην τρίτη περίοδο και πέρασε μπροστά 67-54 στο 27.30'', ενώ 8.50'' πριν το τέλος η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της (16 π.), 80-64.

Στα τελευταία λεπτά, το Αιγάλεω κατάφερε να κάνει την… ολική επαναφορά και πλησίασε 86-85 με τρίποντο του Δημάκου στα 2.50'', όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία δεύτερα και με αποτελεσματική άμυνα, κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη γοήτρου...

Διαιτητές: Μάνος - Μανδρέκας - Τεφτίκης.
Τα δεκάλεπτα: 26-26, 50-42, 74-62, 97-90.
ΔΑΦΝΗ (Ζαβός): Καπερώνης, Βασιλόπουλος 15 (3), Σεφερίδης 11 (1), Πέκοβιτς 18, Λιανός 5, Λόλας 10, Οτουντζίδης 4, Άβαλιτς 23 (3), Τσούτσος 2, Γιαννουλάκος 9.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Λιόγας): Κουκουνιάς 10, Σοφογιάννης 3, Δράκος 3 (1), Καράβολας 16 (1), Φωτίου 7, Τσολάκης 7 (1), Δημάκος 12 (2), Ζακυνθινός 5, Εμίρης 14 (4), Τσόπης 5, Σιαμανδούρας 8.

● Η διοίκηση του Α.Ο.ΔΑΦΝΗΣ εύχεται ταχεία ανάρρωση και γρήγορη επάνοδο στα γήπεδα, στον διαιτητή Παναγιώτη Ντάβαρη, ο οποίος είχε ατύχημα παραμονές του αγώνα της ομάδας μας με το Αιγάλεω και αντικαταστάθηκε από τον κ. Τεφτίκη.